Pohádka pro děti "O veliké řepě"
Divadelní spolek Frištenský a Divadlo Úsměv Ludmily Frištenské zve na pohádku"O veliké řepě"
18.9.2022 od 10:00 hod v Chotěboři, Kosmonautů 1665, COOP HB u Pavluši, 1. patro
Divadelní spolek Frištenský a Divadlo Úsměv Ludmily Frištenské zve na pohádku"O veliké řepě"
18.9.2022 od 10:00 hod v Chotěboři, Kosmonautů 1665, COOP HB u Pavluši, 1. patro
7. - 11. 9. 2022
více v příloze na plakátu
Obec Žižkovo Pole a Sportovci Žižkovo Pole Vás srděčně zvou na 1. Setkání HARMONIKÁŘŮ. Bude se konat v neděli 25.9.2022 od 13:00 hod v sále nad Mateřskou školou (1.patro - možnost bezbariérového přístupu).
Vstupné 50,- Kč
Občerstvení zajištěno.
Skláři Vysočiny a Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod si pro vás tradičně připravili na poslední prázdninový víkend 26. – 28. srpna tavbu skla v replice středověké sklářské pece. Tento ročník je obohacen o mezinárodní rozměr. Přijedou za námi kolegové z Rakouska, kteří zkoušejí podobný experiment ve skanzenu v Elsarnu v Dolním Rakousku (replika sklářské pece z doby římské). Kromě kouzla skla a šikovných rukou sklářů v čele s Františkem Novákem si můžete vychutnat i další řemesla – hrnčířství, výrobu šindelů, stloukání másla či zpracování textilu. Doprovodný program proběhne v sobotu, pátek je věnován sklu, výkladu o sklářství a starých technikách, v neděli se bude od 10.00 konat aukce výrobků ze sklářské pece. Tavba v replice sklářské pece byla nominována na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Pro tavbu můžete hlasovat až do konce září na stránkách NPÚ: Památky děkují - Národní památkový ústav (npu.cz). Tento ročník tavby byl podpořen z Fondu malých projektů Kraje Vysočina.
Žižkovo Pole je typická obec horáckého typu se dvěma rovnoběžnými návsemi a s potokem uprostřed (dostatek vody pro dobytek a pro hašení požárů). Osídlení je soustředěné na sebe navazující a s přilehlými humenními díly pozemků. Držba půdy byla roztříštěna do čtyř lokálních půdních celků.
Obec Žižkovo Pole (dříve Šenfeld, Šumfeld) byla založena koncem 13. století a patrně z větší části osídlena horníky, o čemž svědčí různé zbytky důlních děl nacházejících se dodnes na katastru obce. Dolovalo se převážně po úbočích potoka macourovského a na dolním konci vsi. Obec byla významným střediskem i z toho důvodu, že jako jediná srovnatelné velikosti měla už v dobách předhusitských vlastní stálou duchovní správu.