Trial klub

Biketrial vznikl v sedmdesátých letech 20. století ve Španělsku. Pravidla byla odvozena od trialu na motocyklech: jezdec má za úkol projet na kole v terénu vyznačenou trať s co nejmenším počtem trestných bodů. Ty dostává za každé šlápnutí nohou na zem – zjednodušeně řečeno, protože soutěžní pravidla jsou samozřejmě trochu podrobnější. Na průjezd tratě (nazývá se „kontrolní úsek“) má čas dvě minuty, pokud jej překročí, dostane pět trestných bodů, což je maximum, které může na jednou kontrolním úseku dostat. V soutěži je těchto úseků obvykle 8 až 10, trestné body se sčítají a vítězem se stává ten, kdo jich má nejméně. Přestože není sportem rychlostním, vyžaduje biketrial od jezdce dobrou fyzickou kondici a také cit pro rovnováhu a schopnost přemýšlet. Soutěžní systém rozděluje jezdce do věkových kategorií, šance na medaili tak mají šestileté děti stejně jako dospělí jezdci.

Česká republika patří spolu se Španělskem a Japonskem mezi biketrialové „velmoci“. Přesto tento sport patří stále mezi menšinové disciplíny. Je to škoda, protože je velmi atraktivní. Česká reprezentace vozí medaile z evropských i světových závodů.

Trial klub Žižkovo Pole

Spolek Trial klub Žižkovo Pole byl založen v roce 2013. Hlavním úkolem tohoto klubu bylo zkvalitnění a zajištění přípravy pro Marka Pochtiola.
Marek Pochtiol je 15-ti letý rodák a občan Žižkova Pole.  Patří k největším talentům trialového sportu v České republice. Proto vznikl klub, který se pro Marka snaží získávat sponzory, zajišťuje mu kvalitní tréninkové zázemí a poskytuje mu vše co je pro reprezentačního jezdce nezbytné.
Klub sídlí na adrese Markova bydliště, kde se nacházejí i překážky nezbytné k Markovu tréninku. Velké poděkování obci Žižkovo Pole za propůjčení pozemku, na kterém Marek trénuje.
 
Největší úspěchy Marka Pochtiola:
5x mistr České republiky  ( 2010,2012,2014,2015,2016)
2. místo ME  2016 ( Sardinie)
4. místo MS 2016 (ČR)
3. místo ME 2015 (ČR)
3. místo ME 2014 (ČR)
3. místo ME 2013 (Španělsko)
2016 - vyhlášen druhým nejlepším sportovcem kraje Vysočina (kat.do 18-ti let).


OBEC ŽIŽKOVO POLE MARKOVI SRDEČNĚ GRATULUJE K ZÍSKANÝM TITULŮM A PŘEJE HODNĚ ÚSPĚCHŮ V DALŠÍCH LETECH  A SOUTĚŽÍCH :-)